Donanım

Yapay Zekaya Sahip, Sürücüsüz Drone’lar Geliyor!

Zürih’teki ilim insanları, önlerindeki tüm engelleri kaldırabilecek yeni bir drone üzerinde çalışıyorlar. Drone’lar üzerinde görme algoritmaları kullanarak, tabiri caizse ‘ucuz’ uçaklar üretmeyi amaçlıyorlar. Drone’lar, sahip olacakları yapay zeka sayesinde, çevrelerini kendi kendilerine öğrenebilecekler.

Kullanılan suni zeka, drone’ların çevrelerini öğrenmelerini sağlıyor. Sahip olacakları kameralar ve sensörler sayesinde drone’lar, istedikleri yere girip çıkabilecekler, gezebilecekler ve hatta 3D görüntüler dahi oluşturabilecekler.

Drone’un nerde olduğunu bilmesek bile, sürücünün tıklayacağı bir düğme ile drone derhal ortaya çıkıyor. Suni zeka sayesinde drone, o anda çevresini algılamaya başlıyor ve hedefe yönelik harita üzerinden yeni bir rota çiziyor. Kameraları sayesinde de herhangi bir sorunla karşılaşmadan, hedefine basit bir şekilde ulaşabiliyor.

Ayrıca bu teknoloji, drone’ların insansız çalışmasına da ruhsat veriyor. Drone, gerçek zamanlı haritaları kullanarak şehirleri, ormanları ve hatta suyu bile algıladığı için rotasından şaşmıyor. Diğer bir talih ise, arama ve kurtarma çalışmalarında kullanılabilme olasılığı.

Araştırmacılar, alrgoritmanın cihazlar üzerindeki etkisini test ettiler. Bu testte, insanlara, drone’lar kullanılarak pizza servisi yapıldı. Sonuç ise oldukça olumluydu. Bir dahaki sefere gökyüzünde herhangi bir drone görürsek eğer, gerçekten birinin onu kullanıp kullanmadığını bilemeyebiliriz

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top