Donanım

Yapay Zeka, Tak-Çalıştır Sürücülere de Dahil Oldu

Yapay zeka, bulut teknolojilerinden elimizdeki cihazlara doğru adım adım ilerliyor. Bunun en son sinyali, DJI’ın otonom drone’larının çiplerini üreten Movidius’un ürettiği küçük ve mütevazı tak-çalıştır sürücü. Şirketlerden biri suni zeka kapasitelerini güçlendirmek isterlerse yapmaları gereken tek şey bu tak-çalıştır sürücülerden birini almaktır.

The Movidius Neural Compute Stick, ilk olarak geçen sene Nisan ayında bir prototip olarak Fathom adıyla tanıtılmıştı. Ancak İntel ‘ışığı’ gördü ve Eylül ayında açıklanmayan bir bedelle Fathom’u satın aldı. Bu alım-satımın ardından gelen karışıklıklarla proje bir süre beklemek zorunda kalmıştı ancak şimdi art döndü.

Teknik açıdan yeni tak-çalıştır sürücü, öncekiyle neredeyse aynı. Kalbindeki düşük güç tüketimli ve 12 çekirdekli  Myriad 2 Vision Processing Unit(VPU) ile nesne ve yüz algılama algoritmalarına sahip. Movidius, sürücünün 100 gigaflop’un üzerinde performans sergilediğini ve Caffe çerçevesinde oluşturulan suni sinir ağlarını çalıştırabileceğini söylüyor. Google’ın TensorFlow kitaplığını çalıştırıp çalıştırmayacağı ise henüz bilinmiyor. 

Yeni sürümdeki en önemli farklardan birisi de plastik yerine alüminyum tasarıma sahip olmasıdır. Ayrıca fiyatı 99 dolardan 79 dolara düşmüş durumda. Movidius, bu eder farkının en önemli nedeninin İntel’in projeye verdiği destek olduğunu söylüyor.

Peki yeni tak-çalıştır sürücüyü kimler kullanabilecek?

Öncelikle suni zeka araştırmacıları, sistemlerini güçlendirmek için kullanabilecekler. Ayrıca Movidius’un söylediğine göre ani çok sürücüyü beraber çalıştırdığınızda hepsi uyumlu çalışarak gücünüzü daha da arttırabiliyor. Ayrıca suni zeka çalışmalarını fiziksel bir ürüne aktarmak isteyen şirketler, sürücüyü kullanarak kolaylıkla işlemleri yapabileceklerdir.

Elbette bu sürücünün de kapasitesinin bir sınırı var. Örneğin yapak zeka destekli bir güvenlik kamerası üreten bir şirket, sistemlerini kameralara aktarmak için daha güçlü grafik kartlarına ihtiyaç duyacaklardır. The Movidius Neural Compute Stick, pazardaki boşluğu doldurarak, ucuz yollu çözümler sunarken suni zekayı da kullanılabilir kılıyor. 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top