Otomobil

Volvo’nun Yeni Kamyonları Artık Çok Daha Akıllı!

Volvo Trucks, uzun mesafeli yolları kat eden kamyonlarının donanımsal özelliklerini daha da geliştiriyor. Artık Volvo’nun kamyonlarında gelişmiş bir sürücü sistemi olacak ve bu sayede sürücülere daha rahat bir yolculuk sağlanacak. Eklenen öbür özellikler arasında çarpışma uyarısı, otomatik acil frenleme, şerit kalkış uyarısı ve uyarlanabilir sürat sabitleme kontrolü de bulunuyor.

Gelişmiş sürücü yardım sistemleri, Tesla ve Cadillac gibi binek araç üreticileri için hızla popüler hale geliyor ancak bunları kamyonlarda görmeye alışkın değiliz. Birçok kamyon filosu için satış sonrası yenileme ve geliştirme seçenekleri var ancak Volvo, standart olarak bu özellikleri kamyonlarında sunan ilk firma oluyor.

Volvo’nun yeni teknolojileri sayesinde kamyonlar kazalara karşı daha duyarlı olabileceğinden, öbür kamyon üreticilerinin de bu teknolojiyi daha yaygın hale getirmeye başlamasına neredeyse kati gözüyle bakılıyor. 

Ayrıca kamyonların teknolojileri geliştikçe, yeni bir korku da gün yüzüne çıkıyor. Eğer kamyonlar tam anlamıyla ‘akıllı’ olurlarsa, şoförlere ihtiyaç kalmayacak ve bu vaziyet da şoförleri oldukça menfi yönde etkileyecek. Yapılan öbür çalışmalar arasında ise sürücüsüz kamyonlar zaten bulunuyor.

Volvo da sürücüsüz kamyon üzerinde çalışıyor ancak şu anki teknoloji henüz o kadar gelişmediği için günlük hayata uygulanamıyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top