Otomobil

Volvo, Geleneksel İçten Yanmalı Motorlardan Vazgeçiyor!

Sürücülerin güvenliğine önem vermesiyle bilinen Volvo, içten yanmalı motorların üretimine son verdiğini resmi olarak ilan ilk araba üreticisi oldu. Şirket, 2019-21 yılları arasında 5 tane tamamen elektrik motorlu ve hibrit model çıkartmayı hedefliyor.

10 yılı aşkın bir süredir derinden elektrik motorlu araç gelişimi üzerinde çalışan Volvo’nun Genel Müdürü Hakan Samuelsson, “Bu ilan sadece içten yanmalı motorlarla çalışan araçların sonu anlamına geliyor. İnsanlar giderek artan oranda elektrikli araç talep ediyor ve müşterilerimizin var ve gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz” dedi.

Volvo’nun kararını ‘halkla ilişkiler gösterisi’ olarak tanımlayan IHS Otomotiv uzmanlarından Tim Urquhart ise “2019’dan önce piyasaya çıkartılan modellerde tekrar geleneksel içten yanmalı motorlar olacak. Ilan önemli ve etkileyici olsa da etkisi küçük olacak. Vaat ettikleri hibrit araçlar sadece motoru çalıştırma ve durdurma anlamında hibrit de olabilir” şeklinde konuştu.

Hibrit sistemde elektrikle doldurulan piller, araç bir kavşakta ya da trafik ışıklarında durduğunda motoru durdurup daha sonra yeniden çalıştırıyor. Urquhart’a göre ise Volvo bundan çok daha gelişmiş bir şey yapacak, ama piyasaya çıkışıyla ilgili henüz bir tahmini yok.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top