Otomobil

Volvo, 55 Yıl Önce, Bir Patentle Sayısız Hayat Kurtardı!

Bir arabaya bindiğimizde mecburi olarak kullanmamız gereken güvenlik kemerlerinin tarihçesini biliyor musunuz? Günümüzde kullanılan 3 noktalı güvenlik kemerleri bundan 55 sene önce, 10 Temmuz 1962 tarihinde Nils Bohlin isimli Volvo mühendisi tarafından bulunmuştu. Bu süreçte “güvenlik” adına birçok atılım yapan Volvo, en sağlam otomobil olarak anılmasını bu patentlere borçlu. Sağlam bir materyalden yapılmasının dışında, arabaların içerisinde yer saha hasar emici kasa, kırılmaz lamine camlar, çocuklar için güvenlik koltukları gibi günümüzde birçok arabanın standart olarak kullandığı güvenlik standartlarını geliştiren Volvo, bunca yıldan beri sağlamlığın sembolü olarak anılıyor.

Volvo’nun yaptığı her iş ayrı bir güzellikte, ancak bunlar arasında en önemlisi güvenlik kemerini bulması oldu. 1962 yılında çıkan patentin başvurusu 1959 yılında yapılmış, ancak o vakit işleyen prosedürler gereği patentin çıkması 3 sene sürmüştü. Yine de bu teknolojiyi bekletmek istemeyen Volvo, bu kemerleri1959 yılında piyasalara sunarak insan sağlığını daha uzun yıllar korumaya çalıştı.

Aynı şekilde Volvo patenti aldıktan sonra öbür tüm araç üreticilerine bu hakkı kapatabilirdi ama bunu yapmayarak, insan sağlığı söz konusu olduğu için tüm markalara bu patenti kullanma hakkı verdi. Günümüzde bütün arabalarda güvenlik kemeri varsa, bunu Bohlin ve doğal ki de Volvo’ya borçluyuz. Volvo’nun 2009 yılında yaptığı açıklamada 3 noktalı güvenlik kemerleri kullanılmaya başladığından beri yaklaşık 1 milyon insanın hayatını kurtardığı belirtilmişti.

Volvo, bunca yıldan beri arabadan daha önemli olan şeyin insan sağlığı olduğunu çok iyi anladı ve tüm mühendislerine bu şekilde adımlar attırdı. Belki Lamborghini gibi müthiş hatlara sahip bir otomobil değil, ancak Volvo’yu diğerlerinden çok daha farklı kılan bir özellik var. Eğer bir Volvo aracına biniyorsanız, lüzumlu olan tüm güvenlik önlemlerinin alındığını bilirsiniz.

Ayrıca daha önce Volvo için hazırladığımız videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top