Uzay

Uzaylılarla Karşılaşmamamızın Nedeni, Kendimizde Yatıyor!

Gözlemlenebilir evrende bizimki gibi muhtemelen en az iki trilyon galaksi var. Ayrıca her biri yüz milyonlarca yıldızın etrafında dönen trilyonlarca gezegen tarafından doldurulmuş bir şekilde bulunuyor. Hayatı devam ettirecek gezegenler son radde ender olsalar bile, sayılar göz önüne alındığında, evrende bir yerlerde diri yaşam formları bulunmalı.

Araştırmacılar göre galaksimizde yaşanabilir olabilecek gezegenlerin sadece yüzde 0,1’i yaşam barındırıyorsa, bu yaklaşık yüz milyon civarında bir gezegende yaşamın varlığı anlamına geliyor. Ayrıca bizim gibi herhangi bir gezegenin, öbür gezgenlerle iletişim kurmadan önce evrimsel açıdan gelişmiş olmaları gerekiyor.

İklim değişikliğinin devam etmesine ruhsat verilirse, bu bildiğimiz şekliyle Dünya’daki hayatın çoğunu sonunda harap edecek. Çünkü geçtiğimiz 12000 yılın olağanüstü istikrarlı iklimi, insan uygarlığının gelişmesine, tarımdan ve nihayetinde sanayileşmeden yararlanmasına ruhsat vermişti 

Dünya’mız için iklim değişikliği devam ederse harap olan bir gezegenin zorluklarıyla, canlıların hayatta kalma olasılığı gitgide azalır. Ayrıca buna tesir edecek en önemli nokta ise kesinlikle insan istekleri ve üreme hızı. Bu noktada da sadece ‘yaşayan’ canlılardan farkımız ortaya çıkıyor.

Burdaki asıl nokta ise, tam anlamıyla ‘iklim değişikliği’ üzerine değil. öbür gezegenlerde, iklim değişikliğinin Dünya’yı mahvedebileceği gibi, değişik bir biçimde uygarlıklar yok olmuş olabilir.

David Wallace-Wells, New York Dergisinde, “Gezegenlerdeki canlıların yok oluş süreçlerinde birçok etken rol oynamış olabilir. Medeniyetler doğup gelişmiştir ve ilerleyen süreçte de bir nedenden ötürü kitlesel yok oluş gerçekleşmiş olabilir.” açıklamalarında bulundu.

Fizikçi Brian Cox’un açıklamalarına göre ilim ve mühendislikteki büyümenin kaçınılmaz olarak felakete yol açabilecek ve türlerin sonunu getirebilececek. Ortaya atılan öbür bir iddia ise uzaylıların soyunun tükenmediğini ancak kış uykusunda oldukları yönünde. Evren hala çok sıcak olduğu için, soğuma sürecinde uyanacakları düşünülüyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top