Bilim

Sürekli Genç Bir Beyne Sahip Olmanın Formülü Bulundu!

Yeni yapılan bir araştırmaya göre her gün bulmaca çözmek, beyninizin 10 sene daha genç kalmasını sağlıyor. Araştırmalara göre kelime bulmacaları çözen ihtiyar insanlar, düzenli olarak bellek, us yürütme ve dikkat becerilerini tetiklediklerin ötürü beyinlerini diri tutuyorlar. Ayrıca bulmaca çözmeyen yaşıtlarına göre daha genç beyinlere sahipler. 

Araştırmanın yazarlarından Exeter Üniversitesi’nden Prof. Keith Wesnes şunları söyledi: “Dilbilgisel us yürütme hızını ve kısa süreli hafıza doğrulama yollarını tetiklemek, beyninizin biyolojik yaşınızdan 10 sene silebilir”. Araştırmanın bu kadar kati sonuçlar vermesinin sebebi ise 50 ıslak üzerinde olan yekün 17.000 bireyin katılım sağlaması.

Günümüzde daha genç olmak ve biyolojik olarak engelleyemediğimiz yaşlılık sürecinde, zihinsel olarak sağlıklı olmanın yollarını arıyoruz. Aslında çevrenizde mutlaka ilerleyen yaşına karşın gayet sağlıklı düşünen bireyler görmüşsünüzdür. Muhtemelen bu ve bunun gibi araştırmalar, gördüğümüz o kişilerin hayat alışkanlıklarını da ortaya koyuyorlar: Rahat bir yaşlılık geçirmek, bireyin çabasına bağlı bir durum. 

Araştırmanın sonraki adımı daha geniş kitlelerin katılımıyla gerçekleştirilecek ve Alzheimer gibi önemli hastalıkların tedavisi için yeni yöntem geliştirilmesine imkan tanıyacak.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top