Genel

SpaceX’ten Yeni Bir Uzay Atılımı Daha!

SpaceX'ten Yeni Bir Uzay Atılımı Daha!

Son olarak Tesla Roadcoster model aracını, Mars yörüngesine doğru göndererek adından söz ettiren, Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, geçtiğimiz günlerde başarılı bir fırlatma daha gerçekleştirdi. Nasa‘nın Tess adındaki teleskobunu, dünya yörüngesine fırlatan SpaceX’in Falcon 9 roketi, dünyaya geri göndü ve Pasifik denizi üstündeki iniş platformuna başarılı bir şekilde iniş yaptı.

Tess Teleskobu Ne Amaçla Kullanılacak?

Dünya yörüngesine yerleşecek olan Nasa’nın Tess teleskobu (Transiting Exoplanet Survey Satellite) Güneş sistemi dışındaki sistemleri tarayarak yeni gezegen arayışına girecek. 2009 Yılında fırlatılan Kepler teleskobuna göre teknik olarak daha gelişmiş olan gezegen avcısı teleskop, yeni olası yaşanabilir gezegenler ve dünya dışı yaşamın izlerini keşfetmek için, neredeyse tüm gökyüzünü gözlemleyebilecek dört adet hassas kameraya sahip. Tess’in dünya yörüngesine yerleşmesinin ardından ilk iki yılda görevini tamamlaması ve jupiter‘den küçük 2 ila 3 bin gezegen bulması bekleniyor. Önümüzdeki yıllarda da güneş sistemi dışındaki gezegen arayışı devam edecek. Bu kapsamda Şili‘de yapımı süren Dev Magellan teleskobu ve 2020’de fırlatılması planlanan James Webb teleskobu projeleri üzerinde halen çalışmalar devam ediyor.

Yaşanan 3 günlük gecikmenin ardından, dün akşam saatlerinde gerçekleştirilen Flacon 9 roketi fırlatma ve iniş görüntülerine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top