Bilim

Şok Araştırma: Genlerimizin Büyük Çoğunluğu ‘Gereksizmiş’!

Watson ve Crick 1950’lerde DNA’nın çift sarmal yapısını keşfettikten sonra bilim insanları, genomlarımızın bizim için ne kadar önemli olduğunu araştırmaya koyuldular. Şimdi ise uzman bir biyolog, bu sorunun cevabını kolay matematik sayesinde bulabileceğimizi savunuyor. 

Houston Üniversitesi’nden Dan Graur, insan genomunun işlevsel bölümünün toplam DNA’mızın yalnızca yüzde 10 ila 15’i olduğunu, bu rakamın taş çatlasa % olacağını savunuyor. Genomumuzun art kalan u ile 90’lık kısmı ise ilim insanına göre gereksiz, üstelik yararsızlar ve bozulmuş nükleik asit dizilerinden oluşuyorlar. Bu atık DNA’lar vücudumuzun içinde sayısız ve lüzumsuz kimyasal reaksiyonlara sebep oluyorlar.

Zamanla genomlarımızda görünen zararlı mutasyonlar ve genetik varyasyonlar, DNA’larımızda bulunan 4 kiyasal bazın (Adenin, Sitozin Guanin ve Timin) yer değişmesi ya da yeniden sıralanması ile meydana gelirler. 

Atık DNA’larda mutasyon meydana geldiğinde, söz konusu genetik kodlar nötr olarak kabul edilirler. Fakat işlevsel ve tanımlayıcı olan az miktardaki DNA’larımızda mutasyonlar oluştuğunda, sonuçlar oldukça zararlı ve hatta ölümcül olabilirler. 

Araştırmacıya göre atık DNA’ların evrimsel süreçlere ilişkin çok önemli bir görevi var. Her ne kadar bir insanda görevleri anlaşılamasa da, türün devamlığı konusunda bir sübab görevi görüyorlar. Çünkü mutasyonlar erken ölüm sayılarını arttırırlar ve daha az mutasyon, daha geç ölüm demektir. Ayrıca nüfus artış hızı ve üreme hızlarının dengelenmesi için zararlı mutasyonların engellenmesi söz konusu.

Başka bir örnekle açıklayacak olursak, atom bombasının atıldığı bir bölgede uzun yıllar boyunca sakat doğumlar meydana gelebilir. Söz konusu araştırmaya göre, sakat doğan çocukların işe yarayan genleri ziyan görmüştür. Yani atık genler ziyan görmemiştir.

Araştırmacıya göre tüm genomumuz zararlı mutasyonların etkisine açık olsaydı, sıhhat bir bireyin dünyaya gelmesi için binlerce sağlıksız bireyin doğması gerekecekti.

Sonuç olarak, bir bireyin yaşamı süresince belki de hiç bir işine yaramayan “gereksiz” atık genler, türümüzün devamlılığı için oldukça değerliler.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top