Uzay

Rus Soyuz Roketi Uzaya 73 Uydu Fırlattı

Bir Rus Soyuz roketi bugün 73 uyduyu aynı anda uzaya taşıdı. Rus Soyuz roketi, Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen ve daha sonra Rusya Federasyonu tarafından kullanılmaya devam edilen fırlatma aracı olup bugün, Soyuz’lar arasında tek seferde en çok uyduyu uzaya taşıma rekorunu kırdı. Gönderilen uydular çeşitli şirketlere ve üniversitelere ait olmakla birlikte bunlardan en büyüğü, Dünya’yı sürekli gözlemleyebilen büyük bir feza sondası takımını yaratmak isteyen San Francisco merkezli Planet şirketine ait.

Planet, bu fırlatma operasyonunda 48 uydusuyla yer aldı. Sayıca çok görünen ama çok da yer kaplamayan Planet uydularının en bilineni 4 inç genişliğindeki Dove isimli uydudur. Topluluğun en büyük uydusu olan yarım tonluk Kanopus-V-IK ilk önce yörüngesine yerleştirildi. Bundan sonra, füze 24 uyduyu dağıtmak için daha yüksek bir irtifaya taşındı. Bütün bunlar gönderildikten sonra, füze daha düşük bir irtifaya art döndü ve art kalan 48 Planet uydusunu bıraktı. Bu gibi roketleri sürenler uyduların küçülmesini, roketlerde az yer kaplamasına bağlıyor. 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top