Bilim

NASA Vatandaş Bilim Programı

Amerika kıtasında 21 Ağustos 2017 tarihinde gözlemlenecek olan tam güneş tutulması esnasında yaşanacak olaylarla ilgili vatandaşların kayıt tutmalarını isteyen NASA, GLOBE Observer adını verdiği bir  telefon uygulama yayınladı.

Tutulma esnasında sıcaklıklar ve bulut konumları hızla değişebilir, hayvanlar sessizliğe bürünebilirler. Ilim insanları, bu olayların olacağından haberdarlar fakat, nasıl olduğu ile ilgili bilgi sahibi değiller. Bu nedenle de Amerikan vatandaşlarından Güneş tutulması esnasında veri toplamalarını isteyen kurum, aynı zamanda ‘vatandaş ilim programı’nı da bu vesileyle genişletmeyi planlıyor. Ilim insanlar,ı tutulma esnasında sıcaklıkların ne oranda düştüğünü öğrenmek istiyorlar.

Her ne kadar Amerika’da yaşamadığımız için Güneş tutulmasına tanık olamayacak olsak da uygulama, gerek inceleme, gerekse Globe Observer programı dahilinde yayınlanan gözlemlerden bilgiler edinme ya da bu programlar için kişisel olarak yapacağınız gözlemler sonrası edindiğiniz verileri NASA’ya gönderme amacıyla kullanılabilir.

Siz de programı indirmek isterseniz, uygulamayı Android için Google Play’den, ya da iOS için App Store’dan ‘Globe Observer’ adıyla indirebilir, ya da iOS için buraya  Android içinse buraya tıklayabilirsiniz.

NOT: Program İngilizcedir. Katılım için birkaç kısa aşamalı kayıt gerekmektedir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top