Uzay

NASA: Mars’a İnsan Göndermek İçin Paramız Yok!

NASA, yıllardır insanları Mars’a ulaştırmaktan bahsediyor ve oraya ulaşmak için yapılan güncel planları dünyayla paylaşmaya devam ediyor. Ne yazık ki, NASA’nın şeflerinden William H. Gerstenmaier, feza ajansının var bütçesiyle Mars hedefini gerçekleştiremeyeceğini açıkladı: “Mars için yeterli olacak sistemlere sahip değiliz ve bu yüzden insanlara Mars görevleri hakkında tarih veremiyorum.”

Aslında, SLS roketi ve Orion feza aracı ajansa çok uçuk miktarlara mal oldular. Ancak NASA, Mars’a inmek ya da art dönmek için araçlar tasarlamaya bile başlayamadı. Ajansın bundan sonraki bütün hamleleri ise kurumun bütçesine bağlı olarak gerçekleşecek. Hatta Gerstenmaier’in açıklamalarına göre kurum, başarılı olacak bir sıra Ay görevine amade durumda. 

Umutlar Çöpe: Mars Yüzeyi Yaşam İçin Fazlasıyla Zehirli!

Kızıl gezegen hayalimiz sadece NASA’ya bağlı değil:

NASA gibi ajanslar gerçekten de siyasi gündemden ve bütçe gibi kısıtlamalardan çabuk etkileniyorlar. Hal böyle olunca, Mars yolculukları yapmayı planlayan şirketlere gözümüz kayıyor. Hatırlarsanız, geçtiğimiz ay SpaceX’in Mars planı yayınlanmış ve sizlere duyurmuştuk: 

Elon Musk, Mars’ı Kolonileştirme Planını Açıkladı: Hazırlanın Gidiyoruz!

SpaceX, insansız Mars misyonu için 2018 ve insanlı bir görev için 2025 tarihlerine işaret ediyor. Bunun dışında hem Boeing hem de Blue Origin firmaları, Mars’a insan göndermeyi planlıyorlar. Geleceğin feza kaşifleri özel şirketler olacakmış gibi duruyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top