Bilim

Mısır Hükümdarı Tutankhamun’un Eşine Ait Mezar Bulundu!

Tarihin en bilinen hükümdarlarından Tutankhamun, gizemli Mısır medeniyetinin altın çağı olan M.Ö. 1332-1323 yılları arasında hüküm sürmüştü. Üstelik öldüğünde henüz 19 yaşında bir gençti. Firavunluk yaptığı kısa süre boyunca diğer bir anneden olduğu tahmin edilen yarı-kardeşi Ankhesenamun ile evli kalmıştı. Tutankhamun öldükten sonra, tahtı devrelan sonraki firavun Ay ile evlendi.

Kral Tut ve eşi Ankhesenamun

Mısır’a hüküm süren ailelerin bireyleri ve bireylerinin yaşamları hakkında hala büyük gizemler bulunuyor. İşte bunlardan birisi ise Ankhesenamun’un nasıl öldüğüne ilişkin olan gizemdi. İki firavunla evlenmesine ve bu kadar önemli bir çehre olmasına karşın Ankhesenamun, ikinci kocası Firavun Ay ile evlendikten kısa bir süre sonra tarih sahnesinden bir anda silinmişti. Başına neler geldiği ve kaderi hakkında o zamandan bugüne hiçbir şey bilinmiyordu.

Arkeloglardan oluşan bir ekip, Mısır’daki bir kazı çalışması sırasında Ankhesenamun’un mezarını keşfettiklerini iddia ediyor. Hemen aşağıdaki fotoğrafta eski ABD başkanı Barrack Obama ile beraber göreceğiniz arkeolog Zahi Hawass, bu iddiaların sahibi olan kişi. Kral Tut olarak da bilinen Tutankhamun’un mezarı yakınında bulunan bir diğer mezar, eşine ait olabilir.

Mezarların bulunduğu Krallar Vadisi, Nil nehrinin garp kıyısına inşa edilmiş. Bu bölgede Mısır’a hüküm sürmüş birkaç firavunun ve soylulara ait mezar odaları bulunuyor. Bu nedenle bölgede bulunan yeni mezarın Kral Tut’un mezarına yakın olması sebebiyle eşine ait olduğu söyleniyor.

Şu anda Hawass ve ekibi, iddialarından emin olmak için kazı çalışmalarını hızlandırdılar. En kati sonuçların, kazının tamamlanmasından sonra elde edilecek ip uçlarıyla ortaya çıkacağını söylüyorlar. Muhtemelen önümüzdeki birkaç ay içerisinde gezegenin en gizemli uygarlığı Antik Mısır medeniyeti hakkında yeni ve önemli bilgiler edineceğiz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top