Otomobil

Lightyear güneş enerjili araç

Bu hafta başında ‘Lightyear One’ konseptini açıklayan girişimci firma, güneş enerjisiyle dolan bataryanın tam dolum halinde aracı yaklaşık 800 km civarında seyahat menziline eriştirebildiğiyle övünmüştü. Bu sadece başlangıç: Firmanın iddiasına göre araç, yeterince güneşli ortamlarda (örneğin Hawaii’de) sürekli şarj yaparak aylar boyunca seyahat edebilme potansiyeline sahip.

Bu tip bir teknoloji, elektrikli araçlarla ilgili endişelerin ortadan kalkmasını sağlayabilir. Bildiğiniz üzere elektrikli araçlar, geniş şarj istasyonu ağına ihtiyaç duyuyorlar. Fakat güneş enerjisi ile çalışacak bu modelin varlığı, bu ihtiyacı ortadan kaldıracaktır.

Lightyear ekibi, aracın sadece güneş ışığıyla değil, aynı zamanda elektrikle de şarj olabileceğini belirtiyor. Ekibin söylediğine göre alelade bir ev prizine takılarak bir saat doldurulacak olan batarya ile araç, yaklaşık 40 km ara kat edebilecek.

Aracın panelleri üzerinden toplanan güneş enerjisi sadece aracın kendini değil, aynı zamanda kullanıcıların enerjiyi evlerinde, cihazlarında hatta öbür elektrikli araçlarında kullanabilmelerine de imkan sağlayacak. Bu tip bir sistem halihazırda güneş enerjisi sistemleri üzerinde çalışma yapan ve Powerball bataryasının üreticisi olan Tesla gibi firmalar için yeni bir şey değil. Fakat, telefon şarj paylaşım ünitesi, pratiğe kazandırılacak yeni bir açılım olabilir.

Tüm bunlara karşın firma henüz projelerini hayata aktarabilmiş değil. Bu haliyle Tesla gibi endüstri devlerinin uykusunu kaçırmaya gücü yetmeyecektir. Ama olur da bir gün deneysel safhadaki projelerini bütünüyle gerçekleştirebilir ve kullanıcının istifadesine sunabilirse, işte o vakit doğrudan güneş enerjisiyle çalışan yeni bir otomotiv geleceğiyle muhatap olacağız demektir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top