Bilim

Karakargalar, İnsanlar Gibi Geleceği Düşünüp Plan Yapıyor!

Dünyanın en zeki hayvanlarının başında gelen kuzgunların ve kargaların üstün zekaları, yıllardır araştırmacıların aklını meşgul ediyor. Science dergisinde bu ay yayınlanan yeni bir araştırma, karakargaların gelecek için planlama yaptıkları ve bu durumun küçük çocuklarla ve bazı maymun türleriyle ayı seviyede olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar Beynin Çok Boyutlu Evrenini Meydana Çıkarıyor!

Çalışmalar, bir sıra karakarga üzerinde şu şekilde gerçekleştirildi: Bir kutuyu açmak için bir öbür aleti kullanmak ve ödüle ulaşmak. Sonraki adımdakara kargalara sadece kutu verildi ve lüzumlu araç verilmedi. Kutuyla geçirdikleri 1 saatin ardından karakargalara, içinde gerçek aracın olduğu birkaç değişik nesne verildi ve kutu onlardan uzaklaştırıldı. Son adımda aletlerle 15 dk geçiren karakargalara kutular yine verildi ve �’lık doğruluk payıyla müsait aleti seçip kutuyu açtıkları gözlemlendl.

Karakargalara verilen ödül, bir köpek maması parçasıydı. Bu testler, onların gördüklerini ve tecrübelerini unutmadıklarını, plan yaptıklarını ve sabrettiklerini gösterdi. Araştırmacılar, karakargaların araçları taklit etme ve süreç planlama gibi özelliklerinin maymunlarla benzerlik gösterdiği görüşündeler. Bunlar aynı zamanda insanlar için de oldukça tanıdık, esas davranışlardır. Karakargalar ve maymunların bilişsel becerileri birbirlerine enlem olsa da, müstakil olarak evrimleşmiş oldukları ortaya çıktı. 

Çalışma, kuşların ve öbür zeki türlerin evrimleşme süreçlerine ziya tutuyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top