Donanım

iMac Pro’nun Bu Özelliklerle Maliyeti Tam 60 Bin TL!

Apple’ın bilgisayarlarından birini kullanıyorsanız ya da satış sitesini incelediyseniz, aynı ürün için birçok donanım seçeneği sunduğunu bilirsiniz. Yeni iMac Pro’nın esas özelliklere sahip modeli 5.000 dolardan satışa çıkacak ve bu güncel kur değerine göre yaklaşık 18.000 TL’lik bir eder demek. Bunun üzerine istikbal vergi uygulamalarıyla fiyatın 20.000 TL’ye yaklaşması çok normal. (Bakın en esas iMac Pro diyorum, sonra bozuşmayalım)

Firma şu ana kadar yeni bilgisayarı için özel donanım yükseltme maliyetleri ile ilgili bir bilgi paylaşmadı. Ancak daha önceki fiyatlarına ve analistlerin incelemelerine göz atarsak maksimum özelliklerle istikbal bir iMac Pro’nun maliyetini şimdiden hesaplamamız mümkün.

İşlemci yükseltmesi:

Apple iMac Pro için kullanacağı CPU’nun detaylarını tam olarak paylaşmadı, ancak çok büyük ihtimalle aygıt Intel harikalarından Xeon E5-2697 ile beraber istikbal ve bu da 2.282 dolar demek. Apple’ın işlemci yükseltmelerinde ücretlendirdiği tek şey yongalar değil. Firma, güçlü işlemciler için farklı sistemler kullandığından bu ücrette bir artış yaşanıyor.

18 Çekirdekli işlemci yükseltmesi ≈ $ 4,000 (14.000 ₺)

RAM yükseltmesi:

Apple’ın RAM yükseltmelerindeki fiyatlandırma politikası ve güncel ürünlerdeki oranlar analistlerin merceği altındaydı. 4 x 32 GB’lık DDR4 RAM için satandart sürümde bulunan 432 dolar değerindeki 32 GB RAM’i çıkartın.

128 GB RAM yükseltmesi ≈ 2.700  $ (9500 ₺)

Ekran kartı yükseltmesi:

AMD’nin Readon Pro Vega modeli henüz var değil ama Apple’ın bu kartla bir yükseltme seçeneği sunacağı netlik kazanmış gibi. Her zamanki gibi fiyatlarda bir Apple ayarlaması var ve esas özelliklerdeki kartı çıkartıp bunu takıyoruz.

Pro Vega 16GB HBM2 ekran kartı yükseltmesi ≈ 2,000 $ (7.000 ₺)

Depolama birimi yükseltmesi:

Bu noktada yapılan analizlere göre maksimum 4TB’lık bir depolama miktarına ulaşmak mümkün olacak. Elbette, tekrar ve yeniden Apple fiyatlandırmasıyla ücretler arşa çıkıyor.

4 TB SSD yükseltmesi ≈ 3.600 $ (13.000 ₺)

Tüm maliyetlere şöyle bir bakalım:

  • Standart iMac Pro maliyeti = 4.999 $
  • 18-Temel yükseltme ≈ 4,000 $
  • 128GB RAM yükseltme ≈ 2.700 $
  • Pro Vega 16GB HBM2 hafıza yükseltmesi ≈ 2,000 $
  • 4 TB SSD yükseltme ≈ 3.600 $

Maksimize edilmiş iMac Pro için yekün tahmini maliyet yaklaşık olarak 17,299 $ ve bu paha güncel kur fiyatlarına göre 60.000 ₺!

Bir hatırlatma: Bu listedeki tüm fiyatlandırmalar, Apple’ın bu zamana kadar uyguladığı politikalar ve donanımların hariç pazardaki fiyatlarını göz önünde bulundurarak yapılmıştır.

Bir masaüstü bilgisayar için gerçekten pahalı olan yeni iMac Pro’nun en üst düzey versiyonu bakalım kimlerin cebini yakacak.

Ayrıca Apple’ı zamanında batmaktan kurtaran bilgisayarını incelediğimiz videomuzu derhal aşağıdan izleyebilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top