Donanım

İlk Kez Uzaydaki Bir Uyduya Foton Işınlandı!

1990’ların başında bazı ilim insanları kuantum fiziğinin ilkelerini kullanarak ışınlama yapmanın mümkün olacağını iddia etmişlerdi. O zamandan bu yana bir fotonu laboratuvar ortamında ışınlamak, standart bir işlem haline geldi. Ayrıca geçtiğimiz sene bir kuantum mikroskobu ile laboratuvar dışında da aynı işlem gerçekleştirilmişti. Sıra elbette atmosferin dışına çıkmaya geldi. 

Çin’in Kuantum Uydusu, Casusluk Yapmayı İmkansız Kılacak!

Çin’deki araştırmacılar bu süreci bir değil, birkaç adım ani ileriye götürdüler: Dünya’daki bir fotonu 500 kilometre uzaklıkta bulunan bir uyduya başarıyla ışınladılar. Micius adlı uydu, yerden atılan fotonların kuantum durumlarını algılayabilen oldukça duygulu bir alıcıdır ve söz konusu başarıya sahne olan deneyler için tasarlanmıştır.

Ekip sadece yerden yörüngeye kadar ilk nesneyi ışınlamakla kalmadı, aynı zamanda uydu ile yer küre arasında bir kuantum ağı oluşturmayı da başardı. Ekip, “Uzun mesafeli ışınlama, büyük ölçekli kuantum ağları ve dağıtılmış kuantum protokolleri için esas bir öğe olarak kabul edildi. Uzak mesafeler arasındaki önceki ışınlama deneyleri, 100 kilometrelik mesafelerle sınırlıydı” açıklamasında bulundu. 

Işınlanma süreci, ilim kurgu filmlerinde gördüklerimizden oldukça farklı gerçekleşen bir süreçtir. Kuantum ışınlama, bir öbek kuantum nesnesinin (foton gibi) yer küre ile aynı anda, uzaydaki bir noktada oluştuğu bir durumu anlatım ediyor. Bu şekilde, nesneler aynı varlığı paylaşıyorlar. Paylaşılan varoluş, fotonlar ayrıldığında dahi devam ediyor. 

Uzmanlara göre bu çalışma, küresel ölçekteki kuantum internetin kurulumu için esas bir adım niteliğinde.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top