All for Joomla All for Webmasters
Bilim

İlk Kara Delik Fotoğrafının Sahipleri, ‘Bilim Dünyasının Oscar’ını Kazandı

İlk Kara Delik Fotoğrafının Sahipleri, 'Bilim Dünyasının Oscar'ını Kazandı

Gün içinde belki de çoğumuz, evrenin nasıl bir oluşum olduğunu düşünmüyoruz. Kendimizi yalnızca Dünya ile kıyaslasak bile sadece bir kum tanesinden ufak olmamız bir yana, evrendeki yerimiz ne kadar?

Böyle sorulara yanıt aramak için çalışan bilim insanları, hatırlayacak olursanız evrendeki en gizemli oluşumlardan biri olan kara deliği ilk kez fotoğraflamışlardı. İşte bu fotoğraf için çalışan 347 bilim insanı, bugün bilim dünyasının Oscar’ı olarak bilinen Atılım Ödülü’nün (Breakthrough Prize) sahibi oldular ve üç milyon dolar kazandılar.

Keşif nasıl yapılmıştı?

kara delik ekibi

Olayın detaylarını bir kez daha hatırlatmakta fayda var. 10 Nisan günü kara delikleri gözlemlemek için görevlendirilmiş Olay Ufku Teleskobu manşetlerde büyük yankı uyandırmıştı. Teleskop, ilk defa bir kara deliğin fotoğrafını yakalamıştı. Görünen karadelik ise hayal ettiklerimizden farklı olarak turuncu bir çerçeveyle sarılmış gibi duruyordu.

Yapılan keşif ise 10 yılı aşkın süren çalışmalar sonucunda mümkün olabildi. Dünya’nın farklı noktalarında bulunan 8 teleskobun 2017 yılında bir araya gelmesiyle 10 yıllık çalışmalar sonuç verdi ve bilim dünyasında yeni bir sayfa açıldı. İlk kara deliğin arkasındaki teknolojiyi tüm detaylarıyla öğrenmek istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top