Bilim

İklim Değişiminin İnteraktif Haritada Sunumu

Her ne kadar iklim değişiminin varlığına itiraz eden çok sayıda insan olsa da, insanlığın yakında yüz yüze kalacakları felakete karşı bizleri uyaran, şüpheye yer bırakmayacak derecede kati olan deliller var bu konuda. Bu yönde sunulan delillerden biri yakın bir zamanda, iklim değişimi ve insanlar üzerindeki etkileri konusunda araştırmalar yapan ilim insanları ve gazetecilerden oluşan müstakil bir organizasyon olan İklim Merkezi tarafından interaktif bir haritayla hazırlandı.

Dünyanın tüm büyük şehirlerindeki ortalama yaz sıcaklıklarının ne radde yüksek olduğunu ortaya koymayı amaçlayan en yeni çalışmalardan birinin sonuçlarını ortaya koyan bu harita, pek iç açıcı değil.

Haritada karbon salınımının günümüzdeki oranlarda kaldığında ya da orta halli olarak azaltıldığında neler olabileceğini gösteren seçenekler var. Orta halli azaltımlardan kasıt, var karbon salınımının yarı yarıya düşürülmesi durumu olarak tanımlanıyor. Fakat bu takdirde dahi sıcaklıklarda tehlikeli artışlar söz konusu.

Örneğin; şayet şu anda New York City’de yaşıyorsanız, günümüzdeki ortalama sıcaklık 27.7 derece olarak ölçülüyor. Fakat, 2100 yılında yaz sıcaklıkları, günümüzde Meksika’nın Juarez bölgesinde gerçekleşen ortalama 34.4 derecelik sıcaklıklarla başlayacak. Yani 80 sene içerisinde yaklaşık 7 dereceden daha çok bir artış söz konusu. Katar’ın başkenti Doha gibi halihazırda aşırı sıcaklıkların yaşandığı şehirler için karşılaştırma yapılacak bir kent var değil. Çünkü 2100 yılında o bölgedeki sıcaklık 46.8 radde civarında olacak.

Hazırlanan etkileşimli haritayı incelemek ve bulunduğunuz şehrin sıcaklığını ölçmek isterseniz, bu adrese giderek siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top