Bilim

Hayvanların Hızı Büyüklüklerine Göre Tahmin Edilebilir

Dünyanın en hızlı siyah hayvanının Çita olduğunu biliyorsunuz. Saatte 112 kilometre hıza ulaşan bu hayvan bu hızlara nasıl ulaşabiliyor hiç merak ettiniz mi? Ilim insanları hayvanların hızları konusunda bazı araştırmalar yaptı. Dinozor gibi soyu tükenen canlılar da iç olmak üzere tüm diri seçilimini araştıran ilim insanları, bazı hayvanların çok hızlıyken diğerlerinin sebep bu kadar yavaş olduğunu bu sayede çözebiliyorlar.

Alman Entegratif Biyoçeşitlilik Araştırma Merkezi’nde ekolojist olarak görev yapan Myriam Hirt, hayvanların hızını tahmin etmek için bir formül hazırlarken çok önemli bir sorunla karşılaştı.

Hirt’in sorunlu formülüne göre hayvanlar büyüdükçe daha hızlı devinim ediyordu. Bu da fillerin saatte 600 kilometre hıza ulaşabileceği anlamına geliyor. Elbette böyle bir şey gerçek değil. Bir Afrika filinin en yüksek hızı saatte 40 kilometre olabiliyor.

Göttingen Üniversitesi’nde bir ekolojist olan Ultich Brose ve meslektaşları hayvan hareketleri hakkında verileri inceledikten sonra, tüm hayvanların hızını tahmin etmenin yeni ve “doğru” bir yolunu bulmaya karar verdiler.

Yapılan araştırmalar sonucunda hayvanın hızının, vücut kütlesi, devinim modu, koşu veya yüzme gibi yöntemlerine bağlı olduğu anlaşıldı. Örneğin, daha büyük hayvanlar hızlanırken kaslarını çok daha hızlı tüketiyor ve böylece yavaş kalıyorlar. Bu hayvanlar yerine daha orta boylu ve hafif olan çita gibi hayvanlar yüksek hızlara çıkabilirler. Bu araştırmanın hayvan hızı varyasyonlarının �’nını açıkladığı bulundu. Çok küçük olan hayvanlar düşünüldüğünde kendi boylarına göre çok hızlı ilerliyor, ancak küçük oldukları için bunu hissedemiyoruz. Bu yüzden en hızlı hayvanlar boy oranında ortada kalan hayvanlarda gerçekleşiyor.

Dünyanın En Hızlı Hayvanı Çitanın Nesli Yok Olmak Üzere

Bu araştırmayla beraber dinozorların da hızları tahmin edilebiliyor. Dünyanın en büyük yırtıcı dinozorlarından birisi olan Tyrannosaurus Rex’in hızının Raptor’un hızına göre daha düşük kaldığı bu araştırmalar sonucu ortaya çıktı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top