Donanım

Gürültülü Bilgisayar Fanlarından Kurtulmak İçin 5 Yöntem!

Aşırı ısınan dizüstü bilgisayarlar, kullanıcılar için her vakit bir mesele olmuştur. Ortamın sıcaklığı, yüksek çözünürlüklü oyunlar, webGL, bilgisayarınızın ısısını etkileyen en önemli faktörlerden. Yüksek ısıyı dağıtmak için daha çok çalışması gereken bilgisayarlar, rahatsız edici bir fan sesi çıkarmaktalar. Peki bilgisayarımızın daha iyi soğuması için neler yapabilir?

1- Gereksiz RAM Kullanımı

Programların çokluğu ve alt yapıda çalışan uygulamalar, RAM kullanımını çok çok yükseltirler. Doğru orantılı olarak bilgisayarınız da ısınmış oluyor. Mac kullanıcıları, Activity Monitor kullanarak istenmeyen işlemleri izole edebilir ve kapatabilirler. Windows kullanıcıları ise ünlü CTRL ALT DELETE tuşlarını kullanarak görev yöneticisinden, bilgisayarın işlemlerini denetim edebilirler.

2- Mac Kullanıcıları: SMC ve NVRAM’ı Sıfırlayabilir

Mac bilgisayarlarda gürültü fanlar ve yüksek ısının klasik belirtisi, sistem yönetim denetleyicisini (SMC) sıfırlamamaktır. Buraya tıklayarak SMC sıfırlamayı öğrenebilirsiniz. Yüksek sesli bilgisayar fanıyla başı belada olan bir kullanıcıysanız, NVRAM’i sıfırlamanızı da tavsiye ederiz. Buraya tıklayarak NVRAM’i nasıl sıfırlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

3- Soğutucu Satın Alabilirsiniz

Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının en sık tercih ettiği yollardan biri olan soğutucu kullanımı, etkili bir soğutma yöntemidir. Metal bir levha ile bilgisayarınızın altına yerleştirerek, USB bağlantısı ile çalıştırabileceğiniz faydalı bir sistemdir. Gelişen teknoloji ile beraber harici soğutucu fanlar da gelişti. Sabitlemek istediğiniz ısıyı soğutucuya entegre ederek, istediğiniz ısının üzerine çıktığında size ikaz vermesini sağlayabilirsiniz.

4- Bilgisayarınızı Sık Sık Temizleyin

Yüksek ses ile çalışan bir fanınız var ise, yüksek ısınız da var demektir. Hızlı çalışan fan ortamda bulunan toz, aş parçaları v.b içine çekebilir. Hava akışının azalması, ısıyı daha da yükseltecektir. Böyle durumlarda bilgisayarınızı açıp, kuru hava ile temizlemeniz gerekebilir.

5- Fan Hızınızı Denetim Edin

Çoğu işletim sistemi programlar, fan hızınızı denetim etmenize ruhsat veriyor. Bunun için Mac kullanıcıları smcFanControl uygulamasını kullanabilirler. Windows kullanıcılar için sunulan en iyi programlardan biri SpeedFan’dır.

Bonus:

Özellikle kış aylarında sıcak olan bilgisayar fanları güzel bir uyuma yeridir. Bu da sizin için yüksek bir hararet demektir. Bilgisayarınızı kullanıdığınız yerde evcil bir hayvanınız varsa üzerine oturmalarına ruhsat vermeyin. 🙂

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top