Uzay

Evrendeki En Büyük Yapılardan Biri Keşfedildi!

Hint gökbilimcilerinin keşfettiği ve Saraswati üstkümesi olarak bilinen nesne, 600 milyon ışıkyılı aşkın bir süredir orada bulunuyor.

Astrofizik Dergisi’nde yayınlanan bu keşif, var kozmoloji modelinin eserlerine ziya tutuyor. Süper küme, o kadar büyük ki Büyük Patlama’dan sonraki 10 milyon yıldan sonra oluşumunun hala devam ettiği düşünülüyor. Bu süper küme ayrıca 43 adet galaksi kümesini içeriyor.

Astrofizik çalışanları yaptıkları açıklamalarda, “Çalışmalarımız şaşırtıcı sorunun aydınlanmasına muavin olacak. Çünkü, vakit her ne kadar geniş olsa da, nesnenin büyüklüğü bu vakit için yeterli değil.” dediler.

Aslında Saraswati Hindistan’da, bilginin, müzik, sanat, bilgelik ve doğanın tanrıçası olarak bilinir. Adı ayrıca büyük nehirleri de temsil eder, bu yüzden de ‘devasa’ süper kümeye bu ad verilmiş.

“Sloan Dijital Gökyüzü Araştırması olarak bilinen, ırak galaksilerin geniş bir spektroskopik incelemesinde görülebilen bu dev duvar benzeri galaksi süper kümesinin yerini belirlerken çok şaşırdık. Bu üstküme, kümeler ve büyük boşluklar tarafından izlenen geniş bir kozmik filament ağı içine gömülmüş bir şekilde bulunuyor. Galaksiler evrende rastgele dağılmaz, kozmik ağ adı verilen filament bir yapıda dağıtılır. Kozmik ağ ise, evrenin iki gizemli bileşeni olan karanlık maddenin ve koyu enerjinin varlığını gerektiren kozmolojik modelin tahminlerinden biridir.”

Ayrıca evrenin genişlemesindeki asıl sebep ise yalnızca yerçekimi ile etkileşime giren, hafif ve karanlık enerjiyle etkileşime girmeyen bir tür madde olan karanlık maddedir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top