Bilim

Elon Musk Yapay Zeka Tehlikesine Karşı Uyarıyor!

‘2017 Ulusal Valiler Cemiyeti Yaz Buluşması’ konferansında konuk konuşmacı olarak bulunan girişimci ve yenilikçi Elon Musk, suni zekanın da yer aldığı bir dizi başlık altında konuşma yaptı. Tesla ve SpaceX’in CEO’su ve kurucusu olan Musk konuşması boyunca konferansta bulunan Amerika’lı valilere suni zekanın gelişimine yönelik yönetmeliklerin getirilmesi çağrısında bulundu.

Yapay Zeka konusuna oldukça vakıf olan Musk’ın kendisi suni zekadan çekinmiyor. Fakat onu endişelendiren denetim dışı kalması. Bu durumu insanlığın yüzyüze kalacağı en büyük tehlike olarak tanımlıyor.

Yapay Zeka’lı Geleceğe Hazırlık

Valilerden bir kaçı Musk’a henüz çok yeni olan bir alanda düzenleme yapmanın ne şekilde mümkün olabileceğini sordular. Buna karşılık Musk, atılacak ilk adımın konuya yargıç olmak olduğunu söyledi. “Yapılacak ilk iş mümkün olduğunca bilgi sahibi olmak, sorunların doğasını anlamaktır” diyen Musk’ın halen kar amacı gütmeyen OpenAI adında bir araştırma firması da bulunuyor.

Yapay Zeka etiğinin sağlanması hedefine yönelik çalışma yapan tek girişim Musk değil tabii. Fakat bu girişimciler başarısız olsalar da, girişimci Musk’ın başıboş kalan yapay zekaya karşı mümkün diğer planları da var.

Örneğin ‘Neuralink’, var teknolojiyi kendimizle bütünleştirerek Suni Zeka ile kafa etmeyi sağlamayı amaç ediniyor. SpaceX ise Mars’a ulaşma hedefini taşıyor. Eğer başarılı olursa insanlık, suni zekanın dünyayı ele geçirmesi durumunda hayatta kalmak için ikinci bir alternatife sahip olmuş olacak.

Bununla beraber henüz vakit olsa da, Musk somut düzenlemeler konusunda ısrarcı davranıyor. “Caddelerde gezinen robotların insanları katlettiklerini görene kadar insanlar nasıl tepki vereceklerini bilemeyecekler çünkü oldukça dizi dışı, ruhani bir vaziyet gibi görünecek. Suni Zeka, yönetmelik bağlamında tepkisel olmak yerine önlem müşteri yaklaşım sergilememiz gereken nadir durumlardan biri. Vakit içerisinde suni zeka düzenlemesi konusunda tepkisel davrandığımız sürece, iş işten geçtiğini göreceğine inanıyorum” dedi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top