Bilim

Dünyanın En tehlikeli 5 Bitkisi!

Çoğumuz “En tehlikeli organizma nedir?” sorusunu düşününce ilk etapta bitkileri aklımızdan bile geçirmeyiz. Ancak bu konuda Reddit’te oldukça çekişmeli bir muhabbet döndü ve merakımızı bir nebze de olsa giderdi. Platforma “Reddit’in botanikçileri, dünyanın en korkunç bitkileri hangileridir?” sorusu soruldu ve fikri olanlar başladılar anlatmaya.

Burada zehirli sarmaşıklardan ya da etobur bitkilerden bahsetmeyeceğiz. Bu bitkilerden bazıları sizi gerçekten öldürebilir. Gelin nasıl olduğunu hep beraber öğrenelim:

5. Kurtboğan (Aconitum napellus):

Çok güzel ve zararsız görünüyor, öyle değil mi? Ancak kurtboğan çiçeğinin her yanı zehirlidir. Antik çağlardaki insanlar onları ok uçlarında kurtları öldürmek için kullanırlardı. Adı da zaten her şeyi açıklamıyor mu?

BBC’ye 2014 yılında ABD’deki bir çiftçi bu bitkiden yedi ve hayatını kaybetti. En hafif etkileri arasında ishal, kusma ve kafa dönmesi yer alıyor. 

4. Dev Tavşancılotu (Heracleum mantegazzianum):

Dev nebat insan derisinde döküntülere, kabarcıklara, kalıcı yara izlerine ve hatta göze bulaştığında körlüğe sebep olabilir. 10 metreye kadar uzayabilen bitki, toksik seviyesi nedeniyle en zararlı otlar listeleniyor. 

3. Kukla Gözü (Actaea pachypoda):

Bu bitkinin meyveleri, ürpertici göz bebeklerine benziyor. Hatta ABD’de ve birkaç ülkede adı “bebeğin gözleri” olarak geçiyor. Ortak isimlerinden biri de “Bebeğin Gözleri” dir. Birçok hayvanın bu bitkiden kaçındığı söyleniyor. 

Uzun Lohusa Otu (Aristolochia clematitis):

Lohusa otu böbrek yetmezliğine sebep olmasına rağmen, alternatif tıpta yaygın olarak kullanılır. ABD Gıda ve İlaç İdaresi, tüketicileri bu yan etkisi nedeniyle söz konusu alternatif ilaçları bırakmaları konusunda uyarıyor. Bitkinin köklerindeki asit toksik olduğu için, insan bünyesine son radde zararlı.

Manşınel – Sahil Elması (Hippomane mancinella):

Bu nebat iki Amerika kıtasında da yetişiyor ve diğer coğrafyalarda gözükmüyor. İspanyolca’da “ölüm ağacı” olarak da biliniyor, çünkü küçük elmalarını yerseniz yaşamak için pek şansınız kalmıyor. Meyvenin özü ise ağrılı kabarcıklara ve geçici körüğe sebep oluyor. Temel anlamda tüm bölümleri insan bünyesine zararlı olduğu için en tehlikeli bitkilerin başında geliyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top