Bilim

Dünya Üzerindeki Tüm Yaşamı Yok Etmenin Yolları!

Dünya’nın sonu elbet bir gün gelecek. Bunun ne vakit ve nasıl olacağı konusunda çeşitli açıklamalar mevcut, ancak diri yaşamını bitirmek çok daha zor olacak. Çarpacak dev bir asteroidin Dünya’nın sonunu getireceğini düşünebilirsiniz, ancak tek başına bir asteroit bile diri yaşamını bitiremez. Belki bütün karmaşık canlılar(insanlar dahil) ölecek olsa da denizlerde veya öbür yerlerde kurtulacak farklı canlılar olabilir. Peki, bu dünyada yaşamı olduğu gibi yok etmek için ne gerekiyor? Elbette bu sahneleri görmek istemeyiz, ancak bizi bekleyen felaketleri de görmezden gelemeyiz.

Küresel ısınma, asteroit çarpması, güneş ışınlarını etkileyen toz bulutu ve benzerleri afetler kitlesel yok oluşlara neden olabilir, ancak muhakkak bir yerlerde yaşama tutunacak canlılar kalacak ve yeniden evrimleşecektir. Bu olay, dünya üzerinde yaklaşık 5 sefer gerçekleşti. En son yaşanan felaket, dinozorların yok olmasını sağladı. Bizim araştırdığımız afetler bunlardan çok daha kötü olanları. Yapılan araştırmalara göre yaşamın son bulmasını bekliyorsak, dünya üzerindeki tüm suları yok etmemiz gerekiyor. Dinozor döneminde olan afette olduğu gibi dünyanın u’ini öldürmek yerine 0’ünün ölmesi gerekiyorsa, yapılması gereken şey tüm suyun buharlaşmasını sağlamak.

Ilim İnsanları Açıkladı: Kıyamet Yaşamın Sonu Olmayacak!

Dünyanın tüm suyunu buharlaştırmak için lüzumlu enerjiyi hesaplayan ilim insanları, 6 x 10^26 joule gibi çok yüksek bir rakama ulaştılar. Bu enerjiyi yaratmak için güneşin bize uyguladığı felaketler veya Vesta -ya da Pallas- büyüklüğünde devasa asteroitlerin Dünya’ya çarpması gerekiyor. Bu seçenekler dışında öbür seçenekler, süpernovalar ve gama patlamaları olarak bilinen devasa enerji patlamaları olarak gözüküyor.

Güneş yok olurken peşinde diri yaşamını da sürükleyeceği zaten biliniyor. Yine de buna daha uzunca bir vakit var. Yine bunun dışında dünyadaki yaşamı yok edecek büyüklükte asteroitlerin Dünya’nın rotasında olmadığı biliniyor. Geriye süpernova ve gama ışınları kalıyor. Süpernova patlamasından sağ çıkmak için yeterli uzaklıktayız. Güneş sistemimize 20-25 ziya yılı uzaklıkta bir süpernova patlaması, ozon tabakasının yarısını anında yok etse de canlılar yaşamaya devam eder. Dünyanın tüm suyunu yok edecek bir süpernova patlamasının yaklaşık 0.13 ışıkyılı uzaklıkta olması gerekiyor. Güneş’e en yakın yıldız 4 milyar ziya yılı uzaklıkta. Toplamda 3 yıldızın bulunduğu kümeden Süpernova’ya ulaşacak bir enerjinin çıkmayacağı biliniyor. Haliyle Süpernova’lar, şu an için korkmamız gereken bir vaziyet değil.

Gama ışını patlamalarına bakarsak, süpernovalardan çok daha ender oldukları gibi çok ama çok daha güçlü olduklarını da görüyoruz. Dünya okyanuslarını kaynatacak bir gama ışını patlamasının Güneş Sistemi’ne 40 ziya yılı uzaklıkta olması gerekiyor. Böyle bir yıldız, bu yakınlıkta şu an için bulunmuyor.

Dünya’nın yok olabileceği birçok senaryo var, ancak şu anda ilginç bir şekilde diri yaşamını yok edecek caydırıcı bir güç bulunmuyor. 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top