Genel

Dil Eğitimi Anne Karnındayken Başlayacak!

Kansas Üniversitesi’inde görevli olan ilim insanları, yeni yayımladıkları bir çalışmada sekiz aylık hamile olan 24 anneyi incelediler. Bebeklerin gelişimine denetim etmek içi manyetik kardiyogram (MCG) adı verilen bir teknik kullandılar. Bu teknoloji, kalpteki elektriksel aktiviteyle üretilen manyetik alanları bile ölçebilecek kadar hassas. 

İki dil bilen bir katılımcı, ebeveyn karnındaki fetüslere art arda bir İngilizce bir Japonca konuşmalar yaptı. Bu iki dil özellikle ritmik açıdan farklı olduğu için oldukça rahat ayırt edilebilir oluyorlar. Ekip, kendilerine yabancı gelen bir dil duyduklarında fetüslerin yürek hızlarının arttığını tespit etti. Ebeveyn karnındaki minik bebekler, ebeveynlerinin ana dili olan İngilizceyi duyduklarında tepki vermiyorlardı. 

Araştırmanın kafa yazarı Utako Minai yaptığı açıklamada, “Bu sonuçlar, dil gelişiminin ebeveyn karnında başlayabileceğini gösteriyor. Fetüslerin kulakları daha onlar doğmadan önce içinde büyüyecekleri dile uyarlanıyor. Çocukların ebeveyn karnındayken farklı diller duyması ve bu dillere ilişkin ritmik duyarlılık kazanması, dil ediniminde ilk bina taşlarından birisi olabilir” dedi.

Önceki araştırmalara göre insanın dil gelişiminin, doğumdan ancak birkaç gün sonra başladığı biliniyordu. Bebeğin, farklı dillere nasıl tepki gösterdiğini izleyerek diller arasındaki ritmik farklılıklara duyarlı oldukları ispatlanmış oldu. 

Fakat araştırmacılara göre, rahimde duyulan seslerin açık ve net olmaları pek muhtemel değil. Nitekim araştırmanın sonuçları, dille ilgili esas bilimsel araştırmaları yönlendirecek kadar iddialı ve heyecan verici.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top