Bilim

Çin, Yapay Zekaya 150 Milyar Dolarlık Yatırım Yapıyor

Çin hükümeti cuma günü yaptığı açıklamada, yapak zeka konusunda önemli bir adım atarak, 2030 yılına kadar 150 milyar dolarlık bir yapak zeka endüstrisi oluşturacaklarını açıkladı.

Bu konuda misli bir tutum sergileyen hükümet, 2020 yılına kadar öbür ülkeleri yakalayacaklarını, 2025 yılına kadar bu konuda şef ülkelerden biri haline geleceklerini ve 2030 yılına kadar küresel yenilik merkezi haline geleceklerini belirtti.

CNN’in haberine göre Çin’in önde gelen teknoloji firmaları suni zeka araştırma merkezleri açmış durumda, ancak Amerika’da. Çin’in suni zeka konusundaki bu yatırımları ve istekli oluşu elbette iyi bir motivasyon ve hedef sağlıyor ancak bu konuda Birleşik Devletler’in oldukça ileride ve avantajlı olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Amerika’daki derhal her büyük teknoloji şirketi suni zekaya çok büyük yatırımlar yapıyor. Bunların başını da dünyanın en kıymetli markaları olan Apple, Google, Microsoft, Amazon ve Facebook çekiyor.

Trump yönetimindeki Amerika’nın suni zekaya hükümet bazında bir öncelik vermeyeceği neredeyse kesin. Hatta Trump, hükümetin bu konudaki bütçesini ağırbaşlı derecede küçülttü. Amerika her ne kadar büyük şirketleriyle teknoloji ve suni zekada öncü olsa da Çin’in bu büyük yatırımı, devlet desteği alamayan Amerikan şirketlerini tedirgin edebilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top