Donanım

Caltech, Kağıt İnceliğinde Bir Kamera Geliştiriyor!

Akıllı mobil üreticileri, telefonların boyutlarını büyüterek ve hatta bir nevi tablet boyutlarına giderek yeni telefonlar üretiyorlar. Üretilen tüm telefonların tasarımındaki asıl önemli nokta ise ‘telefonun inceliği’. İnce bir mobil oluştururken ise tek mani tabi ki kamera. Dijital kameralar ile ilgili mesele ise birkaç fiziksel bileşenin üst üste yığılması gerektiği. Bu yüzden de şirketler, kamerayı minimum kalınlıkta tutmaya çalışıyorlar. Ancak Caltech mühendisleri, kamera kalınlığı engeli aşmaya çok yakınlar.

Araştırmacı Reza Fatemi, Behrooz Abiri ve Ali Hajimiri bir gazetede, “8×8 Heterodyne Lenssiz bir OPA Kamera” başlığıyla ultra ince bir fotosensör düzeneği kullanarak bir kameranın nasıl yapılabileceğini anlatıyor. Bu teknolojiyi ise “optik aşamalı dizi” veya OPA olarak adlandırıyorlar.

Proje kafa mühendisi Ali Hajimiri, düşük maliyetli silikon fotoniklerin kağıt inceliğinde bir tabaka kullanılarak, mekanik hareket, mercek veya ayna kullanılmadan yapıldığını söylüyor.

Sensörlerin zamanlaması, “femto saniyelik bir hassasiyet” ile denetim ediliyor. Bu kati zamanlama ise, fotoğraf makinesinin büyük bir fotoğrafta, küçük parçalara odaklanmasını sağlıyor. Bunu, birçok küçük kamera büyük bir resimi kaydediyormuş gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca Hajimiri, Caltech Dergisine, çekilen fotoğrafların kaliteli olduklarını da belirtti.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top