Bilim

California’da Doğaya 20 Milyon Sivrisinek Bırakılacak!

Bu araştırmada Debug Fresno  “Hata Ayıklama Projesi “ ile steril böcek tekniği kullanılarak potansiyel bir sivrisinek denetim yöntemi test edilmektedir. 20 haftalık bir sürede, tabii olarak oluşan bakteri (Wolbachia) ile tedavi edilen erkek Aedes aegypti sivrisinekleri vahşi doğada serbest bırakılacak. Aedes aegypti sivrisinekleri hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, Zika virisünü taşıyan ak işaretlere ve çizgili bacaklara sahip küçük kara bir sivrisinektir. Her yumurtlamada 100 ila 200 yumurta bırakır. İki hafta ila bir aylık hayat süresi boyunca, 5 defaya kadar yumurtlama yapabilir. Yalnızca dişi sivrisinekler ısırır. Yumurtaları için kanı bir protein kaynağı olarak kullanırlar ve bir öğün kandan sonra yumurtalarını bırakırlar.Yetişkin Aedes aegypti sivrisinekleri özellikle sabah erken saatlerde ve alacakaranlıkta olmak üzere gün içinde tipik olarak aktif biçimde ısırırlar. İlk kez 2013 yılında California’da görülmüşlerdir.

Otomatik larva yerleştirme sistemi

Serbest bırakılan erkekler dişi muadilleriyle çiftleşecek ve sonucunda yumurtadan yeni bir Aedes aegypti çıkmayacak. Yerel yetkililerle beraber çalışan ve gerçekten araştırmanın sonunda ağırbaşlı bir düşüş görmeyi hedefleyen şirket, “Sonuçlarımızı ölçmek için, bu hedef alanlardaki Aedes aegypti’nin erişkin nüfus yoğunluğunu ve yumurtadan çıkma oranını iki denetim mahallesine kıyaslayacağız. Zamanla, bu topluluklarda Aedes aegypti varlığında ağırbaşlı bir düşüş görmeyi umuyoruz.” dedi. Serbest bırakma işlemi, sivrisinekleri eşit şekilde hedefe yönelik bir biçimde dağıtacak olan minibüsler, yazılım algoritmaları ve serbest bırakma cihazları vasıtasıyla yapılacak.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top