Bilim

Bir Gün Gerçekten Işınlanabilecek Miyiz?

Işınlanma dediğimiz taktirde birçok kişinin aklında canlanan şey, bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz, bir noktadan diğer bir noktaya bir bütün halinde gönderilmek ya da gitmek geliyor. Ancak ışınlanma, tam anlamıyla bu şekilde olmayabilir.

Aslında ışınlanma, bir noktadan diğer bir noktaya maddenin kendisinin değil de, bir halinin gönderilmesi üzerine dayanıyor. Bu noktada fizikçiler, faks makinesi örneğini veriyorlar. Bulunduğumuz yerden, diğer bir yere faks çektiğimiz zaman, kağıdın üzerindeki yazılar, diğer bir kağıda tekrar ‘yazı’ olarak aktarılıyor. Yani müşteri makine bilgiyi alıyor ve zaten kağıt formuna sahip hammaddeye bilgiyi işliyor.

Çin’in Micius uydusunda bir foton alıcısı bulunuyor. Bu sayede araştırmacılar, fotonlar uzayda daha basit devinim edebildikleri için uydu bağlantısıyla ‘fotonları ışınlama’ üzerinde çalışıyorlar. Ancak her vakit başarılı olunmuyor çünkü atmosfer koşullarının değişmesi, parçacıkların yoldan çıkmasına sebep olabiliyor.

Bu noktada Çinli ekip laboratuar ortamında parçacıklar yaratıp, bunları Micius uydusuna yolladılar. Uyduda duygulu bir foton alıcısı bulunduğu için, alım da gerçekleşti. Böylesi bir foton ışınlaması için araştırmacılar, “Şimdiye kadar yapılan ilk güvenilir ve ultra uzun mesafeli kuantum ışınlamasıydı.” dediler.

Kuantum ışınlamasının en büyük amacı ise kurulacak işletim sistemlerinde korsanların erişim sağlamasını engellemek. Ayrıca yapılacak kuantum şebekelerinde mali işlemlerin yapılmasında ve bilgilerin aktarımında kullanılabileceği düşünülüyor.

Ayrıca Oxford Üniversitesi’nden Ian Walmsley, “Aşılması gereken birçok mani bulunuyor. Ancak bazı şeylerin dönüşmesini sağlayacak değişimler bu şekilde başlar.” dedi. 

Şu an için, filmlerde görmeye alışkın olduğumuz gibi bir ‘ışınlanma’dan söz edemiyoruz. Tekrar de bugün yapılabilen foton parçacığı ışınlaması, ilerleyen dönemlerde insanlar için kullanılabilecek mi? Bilemiyoruz ancak ilim ilerlediği müddetçe ‘ışınlanma’nın da etkisi değişecek ve belki daha da genişleyecektir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top