Uzay

Bilinen En Küçük Yıldız Keşfedildi!

Keşfinden sonra EBLM J0555-57Ab kod adının verildiği yıldız, ikili bir sistemin parçası ve daha büyük bir yıldızın yörüngesinde bulunuyor. Araştırmacılar, bir gezegen boyuna sahip yıldızın küçük yıldız tanımını değiştirdiğini dile getiriyorlar. 

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden gökbilimci Alexander Boetticher “Bu yıldız sadece biraz daha düşük bir kütleye sahip olsaydı, çekirdeğindeki hidrojenin kaynaşma reaksiyonu devam edemezdi ve yıldız, kahverengi bir cüce gezegene dönüşürdü” açıklamasında bulundu. Bir yıldız olarak nitelendirilmesine karşın cisim, Güneş’ten 2000 ila 3000 kat daha soluk. 

Keşfi yapan ekibin bir öbür üyesi olan Amaury Triaud, cüce yıldız hakkında, “Deniz fenerlerinin yanındaki mumlara bakmaya çalışmak gibi. Nitekim kütlesini ölçene kadar, transit geçiş yapan bir gezegene benziyordu” dedi.

Yıldızın boyutunu daha iyi anlamak için derhal alttaki karşılaştırmalı görsele bakabilirsiniz:

Yıldızların göreli hafifliği, gezegenlerin yüzeyinde sıvı su bulundurma olasılığını artırabileceğinden, bu gibi küçük, loş ve serin yıldızlar, yaşamı destekleyebilecek dünyaları yörüngelerinde barındırmak için en müsait adaylar olarak kabul edilirler. Ancak onları bulmak ve öbür cisimlerden ayırt etmek oldukça zor.

Triaud, açıklamalarını “Bu yıldız bildiğimiz en küçük tabii füzyon reaktörünü temsil ediyor. Dünya’daki laboratuvarlarda füzyonu tekrarlamaya çalışıyoruz” şeklinde tamamladı. Bulguların detayları yakın zamanda kamuoyuna açıklanacak.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top