Bilim

Bilime Göre En İyi Şarkı Nedir?

Bazı şarkılar ruhunuza işler. Boşuna dememişler ruhun gıdasıdır diye. Bazı şarkılar da sizi ani çocukluğunuza yada hayatınızın unuttuğunuz bir bölümüne götürür. İster sevin müziği ister sevmeyin sizi hayatınızın bir bölümüne götürecek en az bir şarkı mutlaka vardır. Peki ama bilime göre en iyi şarkı nedir? Nasıl olmalıdır? Bunun için birkaç ilim adamına birkaç soru sorulmuş. İşte kısaca ilim insanlarının verdiği cevaplar:

Daniel GlaserSinirbilimci ve Ilim Galerisi Müdürü, King’s College Londonİyi şarkıyı neyin yarattığını bilimsel olarak tespit etmenin herhangi bir yolu var mı?

Bir şarkıyı test etmenin en iyi yolu hala bir insandır. Fakat insanların şarkılara verdiği tepkileri görmek için gülme kaslarını ölçmek muhtemelen olabilecek en bilimsel yöntemdir.

Belirli müzik türleri insanların beyinlerini farklı şekilde etkiliyor mu?

Türlerde ilginç olan şey, müziği nasıl dinlediğinizdir. İki yaşına kadar erken yaşantı deneyimleriniz bazı müzik öğeleri tarafından belirlenir. O yaştan sonra beyniniz çeyrek tonlar yada çeyrek vuruşlar için sabitlenir. Bu yüzden çocuğunuzun bir tarzı olmasını istiyorsanız erken yaşta müziğe mağruz bırakın.

Amy BelfiMüzikle beyin arasındaki ilişkiyi araştıran New York Üniversitesi Psikoloji Bölümü Doktora YardımcısıBazılarımız sebep bazi şarkılar için menfi tepkiler alıyor?

İnsanların “müzikal hedonizm” açısından bir spektrumda olduğunu gösteren bazı ilginç araştırmalar var. Müzikli antidiyal olarak adlandıracağınız küçük bir öbek var, bunlar hiç müzikten hoşlanmayan insanlar. Vizyondan menfi bir tepki aldıklarından değil, sadece onu gerçekten dinlemedikleri, müziği alamadıkları için içten içe pozitif bir şekilde tepki veremiyorlar. Bunun yanında insanların geneli müziğe müspet tepki verir. 

Bir şarkıyı “iyi” hale getiren nitelikler var mı?

Mükemmel şarkıyı neyin yarattığını bilseydik birileri milyonlar kazanıyor olurdu. Bu tamamen kişiden kişiye değişen bir özellik. 

David PoeppelNew York Üniversitesi Psikoloji ve Sinir Bilimi Profesörü

Bir şarkı ne kadar hızlı olmalı?

Tipik bir nispet vardır. 120 beats hızındaki şarkılar konuşma hızından yavaş yürek atışından hızlıdır.

Toto grubu hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Aslında, Toto müzisyenlere göre son radde iyi ve sofistike bir yapıya kavuşuyor. Toto, sert, saygın stüdyo müzisyenlerinden oluşan bir gruptu. Bu şarkıları oldukça dikkatle hazırladılar ve bu dört albümle inanılmaz derecede başarılıydılar. Ve müzisyenler aslında Toto’yu seviyorlar. Bir ilim adamı da Toto’nun “Africa” şarkısı için tüm zamanların en iyi şarkısı diyor. 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top