Bilim

Bilim İnsanları Açıkladı: Kıyamet Yaşamın Sonu Olmayacak!

Sizce insanlığın ne kadar ömrü var? Eğer evimiz olan dünyadan diğer yuvalar bulmazsak bu sürecin çok da ırak olmadığını söyleyebiliriz. Belki bu küresel ısınma gibi sorunları atlatarak insanlığı daha çok geliştirmeye devam edebiliriz. Ama ne olursa olsun, evrenin diğer yerlerine giderek yeni yıldızlar keşfetmediğimiz sürece yok olmaya mahkumuz. Tabi güneşin yok olmasına daha 7 milyar sene kadar süre var, ancak insanlığın o noktaya gelmeden de birçok tehlikesi var. Dünya gezegeni bizim gibi ender ve karmaşık canlıları 7 milyar sene boyunca yaşatmayacak. Bu süreçte belki ani çok kez göktaşı gelecek, hadi onları geçtik diyelim etrafımızda diğer yıldızların zararları olabilecek. İçme suyumuz bitecek, kuraklık çıkacak. O bilinen kıyamet senaryosunun gelişmesi için sayısız sebep var.

Yine de sizlere sevindirici haberi veriyoruz. Dünyaya kıyametin gelmesi, yaşamın son bulduğu anlamına gelmeyecek. Dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar ölecek belki, ancak bir diri var ki, o diri yaşamaya devam edecek. Tardigrat olarak bilinen ve son zamanlarda feza deneylerinde gördüğünüz su ayısı lakaplı canlılar ne olursa olsun güneş yok olana kadar yaşamaya devam edecek. Dünyanın en yok edilemez canlıları olan Tardigrat’lar gezegendeki tüm hayat yok olduğunda bile hayatın sembolü olarak kalacak.

Yapılan araştırmalarda Himalayalar’dan daha yüksekte veya denizin  4.000 metre altında yaşayabilen Tardigrat’lar yaklaşık 60 sene boyunca yaşayabiliyor ve en çok 0.5 mm büyüklüğe ulaşabiliyor.

Bu beklenmedik deniz canlısı, büyük asteroit felaketlerine karşı dahi dayanabilecek. Güneşimizden daha büyük bir güneşin patlaması sonucunda oluşacak Süpernova ya da gama ışını patlamalarını sanki güneşlenir gibi sorunsuz atlatan bu diri türü, yaşamın ne kadar rekabetçi olduğunu gösteriyor.

Bilimsel olarak yapılan araştırmalarda güneş sisteminin çevresinde dünyadaki tüm suyu kaynatacak kadar güçlü bir tesir olmayacak. Bu yalnızca Güneş’in yakıtı bittiğinde olacak bir şey. Bunda da okyanuslar kaynamak yerine ya hepten yok olacak ya da donarak donmuş bir gezegen olacak.

Dünyanın En Dayanıklı Hayvanı Olan Su Ayısının Gizemi Çözüldü

Bilim insanlarını harekete geçiren Tardigratlar, Mars gibi insanların yaşayamadığı yerlerde bile hayat olabileceğini gözler önüne serdi.

Bilim insanları insanlığın sonunu bilmiyor, ancak su ayılarının sonunu biliyor.

Haberin başında söylediğim gibi, gerçekten sevindirici bir havadis, bilgi, salık değil mi?

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top