Bilim

Babası Ölen Çocuk, Bir Daha Eskisi Gibi Olamıyor

Princeton ve Columbia Üniversitesi’nde görevli ilim insanlarının yaptığı bir araştırma, babasını kaybeden çocukların bu durumdan sandığımızdan çok daha çok etkilendiklerini gösteriyor. Baba kaybının çocuklarda kromozomu nükleolitik parçalanmadan koruyan, hücrelerin ve organizmanın yaşlanmasını tetikleyen telomerler üzerinde ağırbaşlı bir etkisi olduğu tespit edildi.

Çocukların ruhsal ve fiziksel sağlığının, bilişsel işlevinin, okul, ev ve ev ortamının incelendiği araştırma kapsamında ilim insanları, 9 yaşına kadar hayatını kaybeden çocukların, telomer boylarının diğerlerinden  daha kısa olduğunu gözlemlediler. 5 yaşından küçük çocuklarda ise bu tesir çok daha güçlü oluyor.

Telomerler, kromozomların en uç kısımlarında yer alıp, hücrelerle beraber organizmaların yaşlanmasını tetikliyorlar. Telomerler, her hücre bölünmesinde kısalıyorlar ve çok kısaldığında hücrelerin çoğalmasına mani oluyor -hatta durduruyor-.

Telomerlerin kısalmasıyla daha önce yapılan araştırmalar, bunun yaşı ilerlemiş kişilerde kardiyovasküler rahatsızlıkların ve kanserin oluşması gibi durumlara neden olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top