Otomobil

Araç Telefon Kullananlara ‘Alkol Almış’ Gibi Ceza Verilecek

Trafik kazası, özellikle de nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu şehirlerimizde sıklıkla yaşanılan bir olay. Oluşturduğu maddi hasarın yanında yalnızca 1 yılda 7 bin 300’ün üzerinde kişinin hayatını kaybetmesine neden olan trafik kazalarını önlemek adına cezai yaptırımlar giderek ağırlaştırılıyor: Bundan sonra cep telefonlarını seyir halindeyken kullanacak kişilere sanki alkol almışlar gibi cezalar uygulanacak.

Bakandan Açıklama: İlk Yerli Otomobilimiz Elektrikle Çalışacak

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı rapora göre her 5 sürücüden 1 tanesinin gözü, direksiyonda olduğu sırada cep telefonunda. Aracını telefonuna bakarak kullanan sürücülerin kaza yaşama riski ise 4 kat daha çok oluyor. Hacettepe Üniversitesi Trafik ve Yol Güvenliği Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin “Trafikte Cep Telefonu Kullanımı” isimli raporuna göre sürücülerin mobil bekledikleri ya da görüşmesi sona erdikten sonra da kaza yapma riski artıyor.

699 sürücü üzerinde yapılan bir araştırmaya göre görüşmenin bitmesinin ardından geçen 5 dakikalık sürede kaza yaşanma olasılığı 4.8 kat, 15 dakika içinde ise 1.3 kat daha çok olduğu belirtildi. Almanya, İsviçre ve Avusturya’daki yol güvenliği araştırmaları, kazaların `’ının telefonuna bakan sürücülerden kaynaklandığını gösteriyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top