Genel

Android Studio Kurulumu

Merhaba, ilk önce androidhocam.com’u ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederim.  Eminim birçoğunuz android studio kurarken veya kurduktan sonra bazı ayarları yaparken zorlanmışsınızdır(ben dahil). Bu yazımızda jdk kurulumunu, android studio kurulumunu ve ayarlarını resimli olarak anlatağım.

Jdk Kurulumu

İlk önce java jdk indirmemiz gerekiyor.

Jdk Nedir?
Jdk, java tabanlı uygulamalar geliştirmemiz için gerekli olan bir yazılım paketidir.

Jdk indirmek için BU linke tıklayın. Accept License Agreement seçeneğine tıkladıktan sonra işletim sistemimize uygun olan versiyonu indirelim. Kurulumu diğer programlar gibi çok basit next next next 🙂

Jdk’yı yükledikten sonra;

Bilgisayar > Özellikler > Gelişmiş Sistem Ayarları > Ortam Değişkenleri bölümüne geliyoruz. Sistem değişkenleri bölümüne yeni bir değişken ekliyoruz, adı: “JAVA_HOME” olacak şekilde. Adresine ise “C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_131” yazıyoruz. Siz indirdiğinizde belki jdk güncellenmiş olabilir dosya yolunu kontrol ederseniz iyi olur..

Jdk kurulumu bu kadar, sıra geldi android studio kurulumuna.

Android Studio Kurulumu

Developer android sitesinden android studio uygulamasını indiriyoruz.

Link: Android Studio İndir

Az önce jdk path dosyasını yaptığımız gibi aynısını Android içinde yapıyoruz. “ANDROİD_HOME “oluşturuyoruz ve adresine “;C:\Development\android-sdk\platform-tools;C:\Development\android-sdk\tools” ekliyoruz.

  1. Program indikten sonra çalıştır diyoruz. Bu kısımlar basit; İleri.

2. Android Studio’yu indirdik fakat onunla birlikte gelen paketleri yüklemedik. Şimdi onları yüklememiz gerekiyor. Yoksa uygulamamız telefonlarda çalışmayabilir. Android sdk ve aygıtlatı seçin ve ileri diyin.

3. Kullanım sözleşmesi, ileri diyin.

4. Android studio dosyalarının ve sdk’nın nereye yükleneceğini belirleyin. İleri diyin.

5. Programın adını burda belirliyoruz, burayla hiç uğraşmaya gerek yok ileri diyelim.

6. Android Studio yüklendi, şimdi ayarları yapmak var. Burada bitir diyoruz ve programı açıyoruz.

7.  İşte o beklediğiniz Android Studio açılış ekranı! 🙂

8. Eğer daha önce android studio yüklediyseniz bu kısımda önceki sürümden kalan yapılandırlma ayarlarını yüklemek istermisiniz diye soruyor. Buna gerek yok bence boş seçip ileri diyelim.

9. Evet, şimdi asıl kurulum alanına geldik diyebilirisiz. Gördüğünüz gibi android studio’da  telefon, tablet, saat, gözlük , televizyon ve akıllı arabalar için uygulamalar yapabiliyorsunuz. Şimdilik ileri diyelim.

10. Standart seçersek android studio için gerekli paket yazılımlar yüklenir, custom seçersek bizim belirlediğimiz paket yazılımlar yüklenir. Sonradan tekrar tekrar indirmemek için biz standartı seçelim ve ileri diyelim.

11. Yüklenek olan yazılımların toplam boyutu, bitir diyelim.

12. Az önce ki paket yazılımlar yükleniyor, burası çok uzun sürmez merak etmeyin 🙂

13.  Evet, android studio başlangıç ekranına hoşgeldiniz!, artık hayalinizdeki uygulamaları üretebilirsiniz. İsterseniz ben size proje açmayıda anlatayım, hemen :).  İlk önce yeni bir proje oluştur diyelim.

14. Application name kısmı uygulamamızın ad kısmıdır. Burada türkçe harf geçmeyecek şekilde uygulama ismi giriyoruz.  Daha sonra değiştirebiliyorsunuz merak etmeyin. Company Domain kısmına eğer bir siteniz varsa yazabilirsiniz. com.androidhocam.uygulamaismi gibi birşey olması lazım. Proje adresimizide belirledikten sonra ileri diyelim.

15. Minimum SDK, uygulamanın hangi sürümlerde çalışcağını belirleyin bölümdür.  Gördüğünüz gibi sdk api 15’i seçince en düşük 4.0.3 android sürümlerine kadar uygulamamız çalışabiliyor ve 97.4%’lük kısmada hitap ediyorsunuz. Ama yapcağınız uygulama eski android sürümlerini desteklemediğincen sdk’yi yeri gelince yükseltmeniz gerekebilir. Diğer seçenekleri isterseniz seçebilirsiniz, telefon uygulaması yapacaksanız hiç seçmenize gerek yok.

16. Proje oluştururken bize hazır aktiviteler sunuyor. Empty Activity yani boş aktivite’yi seçerek başlayabilirsiniz. İleri diyelim.

17. Activiy Name kısmı uygulamadaki anasayfa’nın adıdır. Çok sayfaları birşeyler yapacaksanız unutmamak için bunu değiştirebilirsiniz, bitir diyelim.

18. Ve herşey hazır, artık uygulamalarınızı yazmaya başlayabilirsiniz.

İşte herşey bu kadar, bizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

Yorum atmayı unutmayın :).

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Android Uygulama ve Oyun Nasıl Yapılır? – Android Hocam

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top