Mobil

Akıllı Telefonla Gece Fotoğrafçılığının Püf Noktaları

Akıllı mobil kameraları her geçen gün iyileşse de, sahip oldukları mesele hep aynı: düşük ışıkta kötü fotoğraf ve videolar.

Bu problemin temelinde yatan vaziyet kamera sensörünün boyutuyla ilgili. Akıllı telefonlar boyutları gereği çok küçük sensörlere sahipler. Gündüz yeterli ziya bu sensörlere ulaşabilse de geceleri çok az sayıda sensöre çarpan foton, fotoğrafların çoğu vakit karıncalı ve bulanık olmasıne neden olur. 

Üstteki resimde görüleceği üzere, ortadaki al saha bir akıllı mobil kamerasının sensör boyutuyken mavi saha bir DSLR fotoğraf makinesinin sensör alanı. Bu kadar küçültülmüş bir sensörle geceleri bir şeylerin görülebilmesi bile mucize, değil mi?

Bunların bir yere kadar önüne geçmek için bir kaç yolu sizler için derledik. Başlayalım.

Daha Yüksek Hassasiyet Ayarı

Küçük bir sensörle çok ziya almak istiyorsanız en mantıklı tercihlerden biri o sensörün ışığa hassasiyetini arttırmaktır. ISO ayarı da tam olarak bunu yapıyor. Otomatik modda telefonun kendiliğinden hallettiği bu özellik yetersiz gelirse manuel modda bu değeri değiştirebilirsiniz. 

Bu özellik de tabi ki bir dezavantajla geliyor. Verilerin okunmasındaki hataların artmasıyla fotoğraflar karıncalı çıkıyor, detaylar kaybolur ve nefes renkler ortaya çıkıyor. Fotoğraflar genellikle parlak olsa da bu saydığımız dezavantajlar nedeniyle pek kullanılabilir fotoğraflar oluşmuyor.

Daha Çok Işık (Harbiden mi?)

Geceleri daha iyi fotoğraf çekmenin bir yolu da ortamdaki ışığı arttırmaktan geçiyor. Bunu yapmanız için telefonunuzdaki flaş her vakit sizi bekliyor. Ama kullanırken dikkatli olun, flaş tüm gölgeleri ortadan kaldırarak fotoğrafladığınız objeyi 2 boyutlu gibi gösteriyor. Çok gerekmedikçe kullanılmamalı. Bunun yerine örneğin bir bardaysanız, barın ışıklı bir tarafına geçip orada fotoğraf çekmek mantıklı olacaktır. Yine de ışığın tam tepenizde olmamasına dikkat edin, bu da suratınızda korkunç gölgeler oluşturarak fotoğrafı mahvedebilir. 

Daha Uzun Pozlama

Objeye hiç bir şekilde ziya eklemeniz mümkün değilse, telefonunuzun daha uzun süre görmesini sağlayarak alınan ışığı arttırabilirsiniz. Daha uzun pozlama ayarı kameranın objeyi daha uzun süre görmesiyle daha çok ziya toplamasını sağlar. Bu özelliğin kötü yanı ise kamera ya da obje kesinlikle devinim etmemelidir. Devinim eden her şey bulanık görünür. Bunu da bir efekt olarak kullanmanız mümkün, pozlama ayarını sona getirip bir caddeyi çekerseniz arabaların geçtikleri yerlerde uzun ziya çizgileri olan bir fotoğrafınız ortaya çıkar. Yüksek bir pozlamayla fotoğraf çekerken telefonu mutlaka bir yere dayamalı ya da bir şekilde sabit tutmalısınız. 

Aksesuar Kullanımı

Gece fotoğrafçılığyla ilgilenmeyi düşünen veya ilgilenen herkesin cebinde mutlaka bulundurması gereken tek aksesuar mevcut, tripod. Telefonlarımız hafif ve kompakt, bunları taşıyacak tripodlar da öyle. Bir önceki maddede bahsettiğimiz yüksek pozlamada çekim süresi boyunca sabit kalma gerekliliği, tripod ile kökünden çözülebiliyor. Buna bonus olarak, Sony bir telefonunuz varsa firmanın modelleri çoğunlukla düz bir tabana sahip oluyor ve tripoda gerek duymadan kendi ayakları üzerinde durabiliyor. 

Özet olarak, daha iyi fotoğraflar için vaktinizi ayırıp cihazınızın tüm ayarlarını incelemeli, hepsini denemeli ve en iyi sonuca ulaşana kadar devam etmelisiniz. 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top