Bilim

10 Kentrilyon Yılda Neler Yaşanacak?

İnsan neslinin ve sevgili gezegenimiz dünyanın nasıl bir geleceği olacak? Biraz araştırma yaptıktan sonra önümüzdeki 1.000, 1 milyon ve 10 kentrilyon (10 üzeri 19) sene içerisinde gerçekleşebilecek olan olaylara dair bazı tahminler derledik.

İsterseniz bu seyahate beraber çıkalım.

Günümüzden 1.000 sene sonra olabilecekler. Dillerin hızla gerçekleşen evriminden mütevellit günümüze ait kelimelerden hiç biri kullanımda olmayacak.

Gamma Cephei* , Polaris’in yerini alacak ve böylece yeni bir şimal yıldızımız olmuş olacak.

Şimdiden itibaren 2.000 sene içerisinde olabilecekler.

8 derecelik aşırı global ısınma nedeniyle buz tabakaları tamamiyle eriyecek. Greenland Ice, eriyecek. Deniz seviyeleri 6 metre daha yüksek olacak. Maya takviminin son yılının 5125 olduğunu biliyor muydunuz? Yani Mayalara göre kıyamet bu tarihte kopacak. şayet o tarihe kadar hayatta kalabilirsek, Chernobyl son temizlenmiş olacak.

Günümüzden 50.000 sene sonra Niagara Şelaleleri yok olacak. Erie Gölü’ne giden son 32 kilometelik bölüm yok olup gidecek ve şelale artık varlığını sürdüremeyecek.

2 derecelik global ısınma nedeniyle Greenland Iceland adlı buz adası bütünüyle çözünecek.

Şimdiden itibaren 100.000 sene içerisinde olacaklar. Macbook’taki titanyum aşınmaya başlayacak. Bir süper volkan ya da iklim değişimine sebep olacak büyük bir asteroid dünyayı etkileyebilecek. Dünya’nın galaksideki hareketinden ötürü gökteki yıldızlar bütünüyle farklı görünecekler.

500.000 sene içerisinde günümüz reaktörlerinde harcanan yakıt, son güvenli olacak. Ve, yeni bir küresel donma yaşanacak.

Günümüzden itibaren 1 milyon sene içerisinde bugün yapılan gözlükler paha kaybedecekler. Giza’da bulunan piramitler ya da Mount Rushmore’daki yontma heykeller gibi büyük taş yapılar hala varlıklarını sürdürebilecekler. Bunların dışında her şey, yok olacak.

Bazılarına göre Y kromozomları 5 milyon sene içerisinde yok olacak. Böylece erkek cinsi ortadan kalkmış olacak.

50 milyon sene içerisinde Afrika, Avrupa-Asya ile çarpışarak Akdeniz havzasını kapatacak ve Himalayalar benzeri bir dağ dizisinin oluşumuna sebep olacak. Antarktika Buzulu kuzeye göç ederek eriyecek ve deniz seviyesini 75 metre arttıracak. Heyecana mahal yok zira o tarihe kadar tüm galaksi uzayın bir yerlerinde koloni haline gelmiş olabilir.  

60 milyon sene içerisinde dünyanın yörüngesi öngörülemez olacak.

250 milyon sene içerisinde kıtalar devinim etmeye başlayarak yeni bir süper kıta oluşturacaklar.

Günümüzden 800 milyon sene sonra C4 fotosentezi mümkün olmayacak. Bunun sonucu olarak çok hücreli hayat yok olacak.

2 milyar sene içerisinde dünyanın çekirdeği donacak ve gezegenin dönüşü duracak. Dönme olmayacak, manyetik saha olmayacak, Güneş’e karşı koruma olmayacak. Yüzey sıcaklığı 147 dereceyi bulacak. Hayat bütünüyle sona erecek.

7 milyar sene içerisinde Güneş azami yarı çapına erişerek, günümüzdeki nden256 kat daha büyük olacak. Merkür, Venüs, ve hatta Dünya yok olacaklar. Güneş ise var günümüz kütlesinin yüzde ellisi ile karbon-oksijen karışımı bir ak cüceye dönüşecek.

Günümüzden 20 milyar sene sonrası, evrenin mümkün sonlarından biri olabilecek. Evrenin genişlemesi sebebiyle evrendeki tüm madde param parça olacak. Mesafeler ebedi hale gelecek.

100 trilyon sene sonra bütün yıldızlar yok olmuş olacaklar. Geriye sadece kalıntılar, ak cüceler, nötron yıldızları ve siyah delikler kalacak.

100 kentrilyon sene sonra dünya şayet genişlemiş bir Güneş tarafından yok olup gitmezse, yarılama ömrünü tamamlayarak güneşin derinliklerine dalacak.

 

* Gamma Cephei: Cepheus takım yıldızı’nda yaklaşık 45 ışıkyılı uzaklıkta bulunan bir ikili yıldız sistemi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNAN 10 YAZI

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 AndroidHocam.Com

To Top